Futbol

Altay Spor Kulübü 107 yıllık tarihiyle İzmir ve Türkiye’nin en köklü yetiştirici özellikteki kulüplerinden biridir. Öncelikle Profesyonel futbol olmak üzere birçok branşta faaliyet gösteren kulübümüz profesyonel futbolda
sayısız başarılara imza atmıştır. 1959 yılında başlayan Türkiye Futbol Süper Ligi’nde 2003 yılından beri bulunamamasına rağmen kulübümüz, genel puan sıralamasında halen 8. sırada yer almaktadır.
Altay Spor Kulübü, Avrupa Kupalarına katılan ilk Türk takımı olmakla beraber, ülkemizin Süper Lig Şampiyonluğu’ndan sonraki en önemli ikinci organizasyonu olan Türkiye Kupası’nda 7 Kez final oynamış ve 1967/68, 1979/80 sezonlarında 2 kez Kupayı kazanmıştır.

HEDEF; 110. YILDA 24.000 FUTBOLCU

Kulübümüzün 110. kuruluş yıldönümünü kutlayacağı 2024’te yurt içi ve yurt dışında açılacak merkezlerde 24 bin futbol okulu öğrencisine ulaşmayı hedeflerken; Öncelikli amacımız milli takımlara oyuncu yetiştiren bir sistem kurmaktır. Altay’ın yetiştirici kimliğiyle, tarihinde ve yakın geçmişte Türk futboluna kazandırdığı isimler düşünüldüğünde doğru bir planlama ile kısa zamanda olumlu sonuçlar alınması kaçınılmazdır.

Altay, profesyonel liglerde en genç kulüp başkanlarından olan Özgür Ekmekçioğlu yönetiminin en önemli projelerinden olan futbol okulları atağı ile Türkiye’de Galatasaray ve Fenerbahçe’nin ardından 3. büyük futbol okulu ağına sahiptir.

Yaklaşık 1 yıllık süreçte 73 merkezde 10.089 öğrenciye temel futbol eğitimi verir hale gelen okullarımızda yetenekli çocuklarımızın tecrübe kazanmaları için birçok amatör kulüple “pilot takım” anlaşması yapılmış, öğrencilerimizin bu ekiplerde forma giymeleri sağlanmıştır.

İzmir içi 35, İstanbul’da 6 (Bayrampaşa, Beylikdüzü, Eyüp, Fatih, Güngören, Kağıthane), Konya’da 4 (Merkez, Meram, Karatay, Selçuklu), Balıkesir’de 5 (Merkez, Edremit, Ayvalık, Sındırgı, Gönen), Manisa’da 4 (Çobanisa, Turgutlu, Sorulcak, Kırkağaç), Aydın’da 3 (Kuşadası, Didim, Söke) merkezde eğitim veren Altay Futbol Okulları büyümesine; Ankara, Antalya, Samsun, Hatay ve Muğla’da devam etmiştir.

Armamız yakın zamanda; Adıyaman, Afyon, Alaçatı, Aydın, Batman, Burdur, Cizre, Çanakkale, Çeşme, Elazığ, Isparta, İstanbul Altunizade-Beylerbeyi-Üsküdar, Kahramanmaraş, Kars, KKTC, Kırıkkale, Kosova-Prizen, Kütahya-Tavşanlı, Mardin-Kızıltepe, Muğla Dalaman-Kavaklıdere-Köyceğiz-Milas-Ortaca, Nazilli, Sakarya-Hendek, Şanlıurfa Merkez-Hilvan, Torbalı ve Van’da dalgalanacaktır.