VAR mı? YOK mu?

26.11.2023 Pazar günü oynadığımız Çorum FK müsabakasında akıl almaz hakem kararları sonuca gölge düşürmüştür. Müsabakanın başlarında oyuncumuz Salih Sarıkaya’nın rakibiyle ikili mücadeledeyken “faul bile olmayan pozisyona” faul kararı ve sarı kart verilerek oyuncumuz 75 dakika oyundan atılma riskiyle oynamak zorunda bırakılmış ve mücadele gücü düşürülmüştür.

Müsabaka 0-0 eşitlikle devam ederken dakikalar 23’ü gösterdiğinde yine “mücadeleyi stadyumdan ve televizyon başından izleyenlerin vicdanlarına sığmayan bir hakem kararı verilmiştir. Futbolcumuz Eren Erdoğan rakip takım kalecisiyle karşı karşıya kaldığı, pozisyonu gole çevirip takımımızı öne geçirecekken rakip oyuncunun arkadan yaptığı faul ile yere düşürülmüştür. Pozisyon sonunda “penaltı ve kırmızı kart“ kararı verilmesi gerekirken, müsabakanın hakemi tarafından oyun devam ettirilmiştir.

Karşılaşmanın 51. dakikasında ise futbolcumuz Onur Efe ceza sahasına girdiği anda rakibin darbesiyle yerde kalmış ve maçın hakemi penaltı yerine yine devam kararı vermiştir.

Futbolcumuz Özgür Özkaya, rakibin direk dizine ve bileğine aynı anda sert müdahalesi ile yaptığı eylemle yaralanmış fakat müsabakanın hakemi direkt kırmızı kart göstermesi gerekirken yine kuralın gereğini uygulamamıştır.

En iyimser ihtimalle, müsabakanın hakeminin formsuz olduğu, pozisyonu ve pozisyonları iyi göremediğini ya da süzemediğini iyi niyetle düşünmeye çalışsak da VAR odasında pozisyonu inceleyen hakemler nasıl olur da müsabakanın hakemini uyarmazlar ve pozisyonu izlemek için hakemi davet etmezler.

Altay Spor Kulübü puan cetvelindeki sıralamadan ve puan toplamından bağımsız olarak her zaman her müsabakaya kazanmak için çıkmaktadır ve her zaman kazanmak için çıkacaktır.
Ancak sezon başından günümüze dek birçok müsabakada hakemlerin takdir haklarının neredeyse tamamını rakiplerimiz lehine kullanmalarının bir sebebi VAR mı? Bilemiyorum.
Birçok müsabakada ve Çorum FK müsabakasının hemen başında gösterilen basit ve ağır sarı kartlarla takımımın mücadele gücü düşürülürken, müsabakaların kırılma anlarında rakiplerimize gösterilmesi gereken sarı ve kırmızı kartlar gösterilmeyerek sürekli puan ya da puanlar almamız zorlaştırılmaktadır.

Altay Spor Kulübü’nün var olma mücadelesi verdiği şu günlerde müsabakalarda bu kadar fazla bariz hata yapılmasını anlayamıyorum. Bazı kulüpler için ya da kulübüm aleyhine karar vermek için VAR protokolü hemen devreye girerken, kulübümün lehine karar verilmesi gereken pozisyonlarda VAR devreye girmemektedir. O zaman sorumluluğum gereği yetkililere ve sorumlulara soruyorum.
VAR protokolü VAR mı? YOK mu?
TFF’nin yetkili kurulları ve MHK VAR mı? YOK mu?
Adil oyun VAR mı? YOK mu?

Tüm yetkili ve sorumluları göreve davet ediyor müsabakaların ADİL yönetilmesinin sağlamalarını ivedi olarak talep ediyorum.

Benzer mağduriyetlerin Altay Spor Kulübü özelinde tekrar yaşanmaması için konunun Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu nezdinde takipçisi olacağımı beyan ediyorum.

Hiç kimse yâda hiçbir kurum Altay Spor Kulübü için peşin hükümde bulunarak hareket edemez ve etmeyecektir. Buna asla izin vermeyeceğim bilinmesini isterim.

Camiamıza ve spor kamuoyuna saygılarımla.

Murat PERVANE
Altay Spor Kulübü Başkanı