Büyük Altay’ımızın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tanışmasının üzerinden bugün tam 99 yıl geçti. Ulu Önder’in ışığının aydınlattığı yolda ilerlemeye sonuna kadar devam edeceğiz.

Takvimler Kasım 1923’ü gösteriyordu. Cumhuriyet yeni kurulmuş, tüm ülke savaşlardan kalma yaralarını sarmayı sürdürüyordu. Bu sırada ülkede spor müsabakaları yapılmaya da devam ediyordu ve Altay’ımızın, bir maç için Ankara’ya seyahat etmesi gerekiyordu. Kafilemiz, birkaç gün süren tren yolcuğunun ardından eski Ankara Garı’na ulaştı ve kulübümüzün kurucularından olan dönemin Bayındırlık Bakanı Mustafa Necati Bey ile İzmir Milletvekili Vasıf Çınar’ın da aralarında bulunduğu isimler tarafından karışılandı.

16 Kasım gününe geldiğimizde takımımız, İdmanyurdu ile karşı karşıya geldi ve mücadeleden 2-1’lik üstünlükle ayrılmayı başardı. Aynı gün yemek organizasyonu için Karpiç Lokantası’na giden kafilemiz, giyimi ve nezaketi ile orada bulunanların dikkatini çekti. Bir ara futbolcularımızdan Hasan Yanık Aydın Efesi ve Zeybek oynadı. Tüm bunlar yaşanırken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Atatürk’ün diğer arkadaşları Karpiç Lokantası’nda bulunuyordu.

Atatürk, önce futbolcumuz Hasan’ı, sonrasında ise kaptanımız Hamit Arslan’ı masasına davet etti. Ardından tüm takımımızla ile bir sohbet gerçekleştiren Mustafa Kemal Paşa, iltifatlar içeren sözler söyledi ve takımımızı onurlandırdı.

Büyük Altay’ımızın, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları ile tanışması bu şeklide gerçekleşti. Altay Camiası olarak, aradan geçen 99 yılın sonunda hala Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürümeyi ve onun ilkelerini takip etmeyi sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz.