2022/23 sezonu hazırlıklarına Gaziemir Vali Kutlu Aktaş Tesisleri’mizde başlayan siyah beyazlı ekibimiz, ikinci etap kamp çalışmalarına Afyonkarahisar’da devam ediyor.

Sportif direktörümüz Tuna Üzümcü, yeni sezon öncesi çalışmaları, altyapıdan gelen genç oyuncularımızı ve iç transfer dönemimi değerlendirdi.

“Öncelikle 2022/23 sezonu Büyük Altay’ımıza hayırlı olsun. 24 Haziran’da tesislerimizde tamamı altyapı oyuncularımızdan oluşan 33 kişilik kadromuzla hazırlıklara başladık. Daha sonrasında sağlık kontrollerini bitirdikten sonra 29 Haziran’da Afyon ilk etap kampımıza hareket ettik. 8 Ağustos tarihinde tamamladığımız ilk etap çalışmalarımızın ardından takımımıza bayram izni verdik. Akabinde 13 Temmuz’da tekrar ikinci etap kamp çalışmalarımızı 30 Ağustos tarihine kadar ikinci etap kampımızı gerçekleştireceğiz.

Tamamı altyapıdan gelen oyuncularımızla ilk etap kampımızı gayet güzel geçirdik.  Hocamız Sinan Kaloğlu ve değerli hocalarımla beraber verimli bir kamp oldu. Ardından ikinci etaba başlarken iç transferde anlaşabildiğimiz oyuncularımızı kadroya katmış olmanın verdiği mutlulukla güzel bir başlangıç yaptık kampımıza. Burada bazı hazırlık maçları oynayacağız. Ayın 30’una kadar Afyon’dayız. İzmir’e geldiğimizde orada da son bir hazırlık maçı yapıp lige hazırlanmak istiyoruz.

“İç transfer döneminde imzaladığımız oyuncularımızın tamamı Büyük Altay’ımıza aidiyeti olan futbolcularımızdı”

İç transfer döneminde imzaladığımız oyuncularımızın tamamı Büyük Altay’ımıza aidiyeti olan futbolcularımızdı. Son haftaya, son maça, son dakikaya kadar mücadele eden yanımızda olan oyunculardı. Onlarla ilgili transfer süreci ilk etabı kaçırdık gibi gözüküyoruz ama ilk etapta kendileriyle sürekli temas halindeydik. Bu anlaşmalar iki tarafında karşılıklı adım atmasıyla mutlu sona ulaştı. Şu an kendileri ikinci etap kampımızda. Oyuncularımızda fedakarlık yaptılar, yönetimimizde fedakarlık yaptı. Sonuçta Altay için mücadele edecek dirençli bir kadroyu kurmak adına güzel bir adım atmış olduk. Hem oyuncular, hem biz, hem yönetim yavaş yavaş yeni sezona hazır hale geliyoruz.

“Gençlerimiz ve tecrübeli oyuncularımızla bir arada takım olmak adına çalışıyoruz”

Kadroya dahil ettiğimiz iç transferdeki tecrübeli oyuncularımızla, altyapıdan çıkarttığımız yetenekli gençlerimizi bir araya getirip, Büyük Altay’ı en iyi  şekilde temsil edecek kadroyu sahaya çıkartmayı hedefliyoruz. Bu sene bizim en çok ihtiyacımız olan şey biraz sabır olacak. Takım olmak, aile olmak kolay değil. Genç oyuncularımızın da zamana ihtiyacı var. Camiamızdan, taraftarlarımızdan en büyük isteğim bu sene biraz sabırlı olmalarıdır. Bize inansınlar, biz burada iyi çalışıyoruz.

“Altay Altyapısı her zaman fabrikadır, üniversitedir”

Her zaman söylerim, “Altay’ın altyapısı fabrikadır, üniversitedir”. Buraya gelen oyuncularımız yetenekli oyuncular. Onların biraz zamana ihtiyacı var. Ama Büyük Altay için ellerinden gelen her şeyi yapacaklar. İçlerinde çok yetenekli, bir an önce Altay’a hizmet edebilecek ve akabinde tekrar buraya dahil olup armamızı yukarıya taşıyacak gençlerimiz var. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın. Sadece ihtiyacımız olan tek şey sabır. 

“2022-23 sezonu gelmiş geçmiş birinci ligin en iddialı sezonu olacak”

Yıllarca bu liglerde oynayan birisi olarak şunu söyleyebilirim “2022-23 sezonu gelmiş geçmiş birinci ligin en sezonu olacak”. Şehir takımları, camiaları olan takımlarla mücadele edeceğiz. Bizim burada amacımız Altay armasını ne kadar yukarı taşıyabiliriz. Ama onun içinde şu an kadromuzda bulunan mevcut durumu, içinde bulunduğumuz durumu göz önünde bulundurarak ilk maçtan itibaren dirençli bir Altay, kaybetmeyen bir takım yaratmak istiyoruz. Biz her maça kaybetmemek için çıkacağız. Kazanmak içinde taraftarlarımızın desteğine ihtiyacımız olacak.

“Altyapı oyuncularımızın önünde şu an inanılmaz bir fırsat var”

Bizim şu an gençlerimiz yaşadığı bu dönemi Altay altyapısında oynarken bizde yaşadık. Altay 20 yıl önce küme düştüğünde biz altyapıdan yeni çıkmış oyunculardık. Buradaki genç oyuncularımıza onu anlatıyorum. Bizim bir paf takımımız vardı, kalede Ramazan Kurşunlu, Çağdaş Atan, İbrahim Akın, Fatih Egedik, Oktay Kuday, Necati Ateş ve daha sayamadığım bir çok diğer değerli arkadaşlarım gibi. Biz A takıma çıkıp, Altay için mücadele etmeye başladığımızda, o şansı yakaladığımızda bir şeyleri başarabildik. O dönem içimizden 20-25 tane futbolcu çıktı. Bu tip durumlar altyapıdan çıkan oyuncular için çok büyük bir şanstır. İnşallah bizlerin değerlendirdiği bu süreci onlarda çok iyi şekilde değerlendirecekler, çünkü hepsinde o potansiyel var. Benzer şeyler yaşıyoruz, bizlerde kiralık başka takımlara gittik. Ben iki defa kiralık gönderildim, sonrasında A takıma çıktık bir şeyleri başardık. Bu takım için hizmet ettik, Büyük Altay’a bonservis bedelleri kazandırdık. Ama her zaman Büyük Altay ile gurur duyduk. Genç oyuncularımıza bunları aşılamaya çalışıyoruz. Tabii ki öğrenecekleri çok şey var. Hiyerarşiden tutun, Altay gelenek ve görenekleri, camianın dinamikleri öğrenmeleri için onlara bu konuları aşılamak istiyoruz. Onlar aynı zamanda birer Altay taraftarı. Çünkü buradan gittikten sonrada Altaylılığımız bitmiyor. Altay’ı Kazımcan Karataş kardeşimiz gibi gittikleri takımda temsil etmeleri gerekiyor. O yüzden burada yetenekli gençlerimizi Türk futboluna armağan ederken, armamızı daha yukarı taşımak en büyük hedefimiz olacak.”

“Kutay Yokuşlu’da kendi gençliğimi görüyorum”

Şu an bütün A takıma çıkmış gençlerimizle aynı şeyleri yaşadık. Biz bu süreçten dediğim gibi bazı şeyleri başararak çıktı. İllaki bir isim ver derseniz Kutay’ı kendime yakın görüyorum. Bende buradan iki defa kiralık olarak 3.Lig ve 2.Lig’e gönderildim. Şu an Kutay’da bu süreci yaşadı. Şimdi kampta da gözlemlediğim kadarıyla kendisini gayet geliştirmiş durumda. O’da abisi Okay Yokuşlu gibi hem Altay’a hem de Türk futboluna mutlaka katkı verecektir. Dediğim gibi sabırlı olduğumuzda Altay altyapısı bu bayrağı devralıp hedefe doğru gidecektir.

“Camiamızdan ve taraftarlarımızdan sabırlı olmalarını istiyorum”

Camiamızdan ve taraftarlarımızdan şöyle bir isteğim var. En çok ihtiyacımız olan şey öncelikle sabır. Sabırlı olacağız, en çok birbirimize ihtiyacımız olan dönemdeyiz. Altay’ın tarihi bir senesi bu sene. Altay’ın bundan sonraki yarınları ile alakalı herkesin üzerine düşen görevleri var. O yüzden tek vücut olacağız, aile olacağız ve en önemlisi sabırlı olacağız. Sabır bizim en büyük avantajımız olacak. Buradaki oyuncularımızın zaten aidiyetleri, Altay’a olan bağlılıkları, çalışma istekleri gayet üst düzeyde. Bize sadece beraber hareket edip, takım halinde Altay arması için savaşmak kalacak. Bunu mutlaka yaşayacağız, savaşacağız. Ama önemli olan sabırlı olmak. Sabırlı olursak başaracağız. İçleri rahat olsun. Burada Büyük Altay’ı temsil edebilecek, gerçekten bu işe gönülden bağlı, kulübümüze gönülden bağlı insanlar var. Hepimiz gece gündüz nasıl bu bayrağı en yukarı tutarız, nasıl altyapımızdan gelen gençlerimizi önce Altay’a sonra Türk futboluna kazandırırız diye düşünüyoruz. Bütün mesaimizi buna harcıyoruz. Ancak dediğim gibi bu süreç biraz zor olacak, biraz yoracak. Sabırlı olduğumuzda Altay altyapısı mutlaka bu bayrağı devralıp hedefe doğru gidecektir.