Yönetim Kurulumuz ile Yüksek Divan Kurulumuzun birlikte çalışarak hazırladığı, 26 Nisan 2022 Tarih ve 31821 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 22 Nisan 2022 Kabul Tarihli 7405 Kanun numaralı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu uyarınca yapılan Olağanüstü Genel Kurulumuz dün akşam saatlerinde gerçekleştirildi.

İzmir Atatürk Stadyumu içerisinde bulunan Türkiye Faal Futbol Hakemleri Derneği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulumuzda futbol şubemizin şirketleşmesi konusunda yönetim kurulumuz yetki aldı.

Kongre divan başkanlığını Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Çoker’in yaptığı genel kurulumuza geçmiş dönem başkanlarımız, genel kurul üyelerimiz ve taraftarlarımız katıldı. Kulübümüzün futbol şubesi Altay Sportif Faaliyetler Anonim Şirketi ismini alacak. Şirketin yüzde 51 hissesi kulübümüzde olup, yüzde 49 hissesi yatırımcılara açılacak. Futbol şubemizin şirket logosu olarak Altay logosu kullanılacak. Şirketin kurucu ortağı Altay Spor Kulübü, sermayesi 7405 Kanun numaralı yasa gereği en az 1 milyon TL olacak. Borsaya arz işlemi olmayacak. Şirketin yönetimindeki 9 kişiden 6’sı kulübümüz yönetim kurulundan oluşacak. Kulüp başkanı şirketin de yönetim kurulu başkanı olacak. Yapılan oylama sonucunda kulübümüzün marka ve pazarlama haklarının belirlenecek süre boyunca şirkete kiralanması, futbol şubesinin tüm aktif ve pasifiyle satın alınması yoluyla devralınması, tesislerin devir sonrasında şirkete kiralanması oylama ile kabul edilmiş oldu.

BAŞKANIMIZ AYHAN DÜNDAR: TARİHİ BİR DÖNÜM NOKTASINDAYIZ

Kulübün gerçekleri göz önüne alındığında tarihi bir dönüm noktasında olduklarını dile getiren Başkanımız Ayhan Dündar, “Biz de ‘Futbol takımımız amatörde oynasın kaldırımda destekleriz’ diye düşünüyorduk. Keşke Altay, spor kulübü statüsünde sürdürülebilecek bir halde olsaydı. Lakin 2 senedir kulübün içinde büyük sıkıntılarla yaşayan bir Altaylı olarak mevcut şartlarda çok hızlı bir şekilde aksiyon alınmadığı takdirde geri gidişin önünü alamadan daha büyük sıkıntılarla karşılaşacağımızı çok net görüyorum. Elimizden geleni ortaya koyduğumuzdan şüpheniz olmasın. Bu sene idare edebiliriz ancak çok yakın zamanda transfer tahtası açılmazsa altyapı oyuncularımızın götüreceği yere kadar gidebiliriz. Bu borç yüküyle hangi oyuncuları takımda tutabiliriz? Kulübü peşkeş çekmeyiz. Şirketleşme mevcut şartlarda kaçınılmaz son, tünelden son çıkış. Altay’ın geleceğini Altaylılar tayin edecek” yorumu yaptı.

ESKİ BAŞKANLARIMIZDAN AHMET TAŞPINAR: GÜNÜN KOŞULLARINDAN ŞİRKETLEŞME KAÇINILMAZ BİR SON

Bundan 20-25 sene önce Ege Palas’ta şirketleşme ile ilgili toplantı yapıldığında buna ben de hayır diyenlerdendim. Ancak günün koşullarına baktığımızda şirketleşmenin kaçınılmaz olduğu ortadır. Benimde gönlümden Altay’ın bir şirket statüsünde olması geçmese de şu an da koşullar maalesef bunu getirdi. Yeni yönetmeliğe göre %51 kulübümüzün oluyor. Şirketleşme Ekim ayına kadar olması gerekiyor. Buradaki herkes Altaylı. Şirketleşme ve tüzük kongremizin Altay’ımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İzmir Atatürk Stadyumu içerisinde bulunan Türkiye Faal Futbol Hakemleri Derneği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen kongremiz tüm katılımcıların hep beraber söylediği marşımızla tamamlandı.