Altay’ın en kritik anlarına gazeteci kimlikleriyle şahitlik eden Aydın Atar ve Murat Arabacı, Altay Sosyal Dayanışma Derneği’nin düzenlediği ‘‘İKİ NESİL İKİ DEKLANŞÖR’’ adlı sohbet toplantısında bir araya geldi.

Uzun yıllar Altay muhabirliği yapan, İzmir basınının tecrübeli iki ismi Aydın Atar ve Murat Arabacı yıllar içinde objektiflerine yansıyanlar, yazdıkları haberler ve siyah-beyaz anılarını zaman zaman keyifle, zaman zaman hüzünle anlattı. Altay’ın kendisi için hem mesleki hem de özel hayatında büyük önem taşıdığını söyleyen Murat Arabacı, 2006-2007 sezonunda Ankara’da Kasımpaşa karşısında penaltılarla kaybedilen Play-Off finalini o gün sahada olduğu gibi gözyaşlarıyla anlattı. Altay muhabiri olmasında 2014 yılında hayatını kaybeden gazeteci Süleyman Alasya’nın büyük payı olduğunu söyleyen Arabacı, Altay’ın kendine has kültürü ve elde ettiği ilklerle Türkiye’nin en önemli kulüplerinden olduğunu belirtti.

105 yıllık kulübün yaklaşık yarım asırlık serüvenine şahitlik yapan duayen gazeteci Aydın Atar ise İzmir basınının giderek kan kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğunu söyleyerek, son dönemde Altay’ın Özgür Ekmekçioğlu yönetimiyle yakaladığı çıkışın tek tesellisi olduğunu belirtti.

Altay’ın sembol isimlerinden Kemal Zorlu ise iki usta gazeteci ile olan anılarının yanı sıra kulübün izlemesi gereken yol haritasına dair açıklamalarda bulundu. Kulübün isim sponsorluğu konusuna sıcak bakması gerektiğini dile getiren Yüksek Divan Kurulu eski başkanlarından Zorlu, ‘‘Endüstriyel futbol Altay gibi birçok kulübü negatif etkiledi. Spor kulüpleri için sponsor bulmak zor bir hal aldı. Sağlam ve geniş kapsamlı sponsorlar bulmayan kulüpler için işler gün geçtikçe zorlaşacak. Bu bağlamda Altay’ da güvenilir markalarla işbirliğini arttırması gerekiyor. Sponsorluk seçenekleri arasında camiamızda halen tartışılan isim sponsorluğu da yer almalı’’ şeklinde konuştu.