Yetiştirici kimlikleriyle İzmir futbolunun iki köklü kulübü olan Büyük Altayımız ve Yeşilova yeni sezon öncesi yaptıkları güç birliği ile kent futbolunda örnek bir adım attı.

Kulübümüz, U-21 liginin TFF tarafından sonlandırılmasıyla 2019-2020 sezonunda Spor Toto Bölgesel Amatör Lig 8. Grup’ta 3. Lig mücadelesi vermeye hazırlanan Bornova Yeşilova’ya genç oyuncularıyla destek verme kararı aldı. İzmir’in köklü kulüplerinden Yeşilova, yeni sezonda siyah-beyazlıların gençleri ile ‘‘Altay-Yeşilova’’ adıyla mücadele edecek. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ önderliğinde gerçekleştirilen örnek güç birliği Dramalılar Köşkü’nde imzalanan protokolle hayata geçti. 

İzmir futbolunun iki köklü kulübü olan Büyük Altay ve Yeşilova, yeni sezon öncesi güç birliği yaptı. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’un ev sahipliğinde bir araya gelen Altay ve Yeşilova Spor Kulübü yönetimleri dev iş birliği için el sıkıştı. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Kulüp Başkanımız Özgür Ekmekçioğlu ve Yeşilova Spor Kulübü Başkanı Akın Küçükoğulları’nın imza attığı protokole göre, Yeşilova Bölgesel Amatör Lig 8. Grup’ta mücadele edeceği yeni sezonda Altay ön adıyla yerini alacak. U-21 liginin TFF tarafından sonlandırılmasının ardından Siyah-beyazlı ekibimizin genç oyunları tecrübe kazanmaları için Altay Yeşilovaspor’da forma giyecek. Bornova Belediyesi, Altay Yeşilovaspor’a saha ve alt yapı desteği verecek.

Protokol törenine; Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Kulüp Başkanımız Özgür Ekmekçioğlu, As Başkanlarımız Sabri Sevenoğlu, Barış Ekmekçioğlu ve yönetim kurulu üyelerimiz, Sportif Direktörümüz Özden Töraydın, Altay Yüksek Divan Kurulu Başkanı Ahmet Taşpınar, Altay Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Aybars Akoğlu, Yeşilova Spor Kulübü Başkanı Akın Küçükoğulları, Kulüp yönetiminden Metin Akın Küçükoğulları ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Bornova İlçe Başkanı Asım Güven, , İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Kadri Yatkın, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Başkanı Dr. Şaban Acarbay, Bornova Kulüpler Birliği Başkanı Murat Keser, Altay formasıyla sembol olmuş çok sayıda eski futbolcu, yönetici ve Bornovalı spor adamları başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

ÇOK ANLAMLI VE ÖRNEK BİR BİRLİKTELİK

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır ise Bornova Belediyesi’nin öncülüğünde örnek bir projenin gerçekleştiğini belirterek, “Türkiye’de futbolun oynadığı ilk yer olan Bornova’da böyle bir anlaşmanın yapılması bizleri gururlandırıyor. Altay ve Yeşilova’nın birlikte yol yürüyecek olması, Bornova, İzmir ve Türk futbolu için çok anlamlı. Bu birliktelik hepimizin geleceğe umutla ve heyecanla bakmasına neden oluyor” dedi.

İZMİR FUTBOLU ESKİ GÜNLERİNE DÖNMELİ

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, bir zamanlar Altay’ın kadrosunun ağırlıklı olarak Bornovalı futbolculardan oluştuğuna dikkat çekerek, Bornova’nın büyük bir futbolcu kaynağı olduğunu ifade etti. İzmir’deki 271 amatör takımın 49’unun Bornova’da faaliyet gösterdiğini hatırlatan Başkan İduğ, “Her takımın rekabetçi olması mümkün değil. Bizim amacımız İzmir futbolunu eski günlerine geri döndürmek. Bunun için Altay, Göztepe ve Altınordu gibi kulüplerin ilçelerde pilot takımları olmalı. Süper Amatör Lig’deki takımlarımızı da böylesi birliktelikler için destek olmaya hazırız. Kişisel girişimlerle büyük hedeflere yürümek mümkün olmuyor. Bir sinerji yaratılması gerekiyor. Biz, Bornova Belediyesi olarak bunu yaptık” dedi. Başarının gelmesi için projelerin sürdürülebilir olması gerektiğini belirten Dr. Mustafa İduğ, öncelikle alt yapı olmak üzere Altay’ı Bornova’ya taşımayı hedeflediklerini, Göztepe Gürsel Aksel Stadı’nın bitmesiyle, Altay’ı Alsancak Stadı’nın hizmete gireceği tarihe kadar Bornova Doğanlar Stadı’nda ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Başkanlar, protokol anısına özel olarak yaptırılan Altay ve Yeşilova armalarını taşıyan formalar ile iki kulüp armasıyla Bornova Belediyesi’nin logosunun yer aldığı aktılar ile basının karşısına çıktı.

BORNOVA’DA KALICI OLMAK İSTİYORUZ

Kulüp Başkanımız Özgür Ekmekçioğlu, Türkiye’de futbolun ilk oynandığı yer olan Bornova’da, Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’un önderliğinde böylesi bir projeye imza atmaktan büyük gurur duyduğunu söyledi. Altay’ın kurulduğu 1914 yılından bu yana hep oyuncu yetiştirme misyonu taşıyan, yıllarca milli takımlara futbolcu veren ulu bir çınar olduğunu ifade eden Ekmekçioğlu, “Bu da bir alt yapı projesidir. Önceki yıllarda olduğu gibi Bornova’dan yine futbolcular yetiştireceğiz, milli takımlara göndereceğiz. Biz burada bir meşale yaktık. Kapımız herkese açık. Bornova’daki diğer kulüpler de bize destek olsun. Onlarla birlikte daha ileriye gidelim. Biz camiamızın olduğu Bornova’da kalıcı olmak, yeni bir alt yapı tesisi yapmak, zamanla A takımımızı da buraya getirmek istiyoruz” dedi.

ARTIK BÜYÜK BİR ÇINARIN ALTINDAYIZ

Yeşilovaspor Başkanı Akın Küçükoğulları, bu birlikteliğin Bornova ve İzmir’e güzellikler getireceğine inandığını belirterek, “İnşallah Yeşilovamız 3. Lig’e, Altayımız da Süper Lig’e çıkacak. Yeşilova artık büyük bir çınarın altında. Mutlu ve güzel günler bizi bekliyor. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.