Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’e onuncu kez geldiği gündür 14 Ekim.

11 Ekim’de Basmane Garı’nda treninden inen Mustafa Kemal Paşa, İzmir’in çeşitli noktalarında halkla sohbetler gerçekleştirir ve tüm İzmir’e yayılan coşkuyu yakından hisseder. İzmirlilerin sevgisi ve ilgisi karşısında çok memnun olan Mustafa Kemal Paşa, konakladığı Naim Palas otelinin civarında toplanan İzmirlilere “Ben bütün İzmir ve İzmirlileri severim. Güzel İzmir’in temiz kalpli insanlarının da beni sevdiklerine eminim” diyerek memnuniyetini dile getirir.

14 Ekim 1925 gününün ise Altay Spor Kulübü tarihinde ayrı ve önemli bir yeri vardır. Şehirdeki ziyaretlerini sürdüren Mustafa Kemal Paşa, 14 Ekim 1925’te Kordon’daki Türk Ocağı binasına gelir. Binada kulübümüzün kazandığı 9 Eylül Kupası’nı gören Mustafa Kemal Paşa, “Aferin, çocuklar kupa da kazanmışlar.” diyerek kulüp faaliyetlerimizi takımımızın kaptanı Hamit Aslan’a sorar. Gazi Paşa, aldığı cevaplardan çok memnun olur ve kulüp defterimize şu notu düşer: “Altay Spor Kulübü’nde tanıdığım gençlik iftihara şayandır. Bu gençlik muvacehesinde istikbalin kuvveti ve saadeti en bariz görülmektedir.”

Büyük Altay camiası, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözlerine layık olabilmek adına O’nun ve kurduğu Cumhuriyetin ilkelerine bağlı kalarak ülke sporuna katkılarını ilk günden beri sürdürmeye devam etmektedir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bugün vesilesiyle bir kez daha sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.