Kulüp Başkanımız Sn. Özgür Ekmekçioğlu, Altay Alsancak Stadı ile ilgili kendisine yönelik yapılan eleştirileri haksız ve art niyetli bulduğunu söyleyerek, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Altay Spor Kulübü’nün Alsancak Stadı’ndaki var olan haklarını her platformda savunacaklarını belirtti.

Altay TV’ye verdiği röportajda inşaatı süren Altay Alsancak Stadı ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Ekmekçioğlu, stadyumda inşaatın yavaşlamasına rağmen çalışmaların devam ettiğini, son olarak kale arkası tribün için zemin güçlendirme çalışmalarının bitirilerek misafir seyircilerin geleceği tribün yapımına geçildiğini söyledi.

Türk futbol tarihine tanıklık etmiş stadın hali hazırda 28 yıl daha intifa hakkına sahip olduğumuzu hatırlatan Ekmekçioğlu; ‘‘Stadın kullanım hakkını da almak için girişimlerimiz devam ediyor. 1998 yılında stat tamamen kulübümüze verilmişken, o zaman görev yapan yönetim kurulumuz talihsiz bir karar ile 2000 yılında stadı üzerine almak yerine kiralama yolunu seçmiştir. Bu karara ben imza atmadım. 2004 yılında stat yıkılırken İzmirli futbol severler ‘‘Alsancak tarihtir, yok edilemez’’ diyerek tepkilerini dile getirdi ancak asıl gereken lobi çalışmaları yapılmadığı için Alsancak yıkıldı ve uzun süre atıl kaldı. O zaman gerekli girişimleri yapıp yıkım durdurulabilir miydi ayrı bir tartışma konusu ama ben görevde olsaydım yıkılmasına izin vermezdim. Sonrasında yeni stat projesi yapılırken yeni projeye hiçbir müdahalede bulunmamış. Stadın ilk projesi mavi-beyaz renklerde, üzerinde Gençlik-Spor Bakanlığımızın logosunu taşıyan, karşılıklı 2 tribünü olan çok basit bir projeydi. Bunu ilk gördüğümde 3.Lig’de gittiğimiz Erzin Stadı’nı hatırlıyorum. Biz bunu kabul etmedik. Gerek kulübümüz ve İZVAK kanalıyla, gerekse kişisel ve siyasi ilişkilerimiz ile proje 3 katlı yönetim binası bulunan, üstü tamamen kapalı, deplasman tribünü olan modern bir hale geldi. Bu süreci defalarca Ankara’ya gidip, kendi şirketimdeki mimarlara proje çizimi yaptırarak gerçekleştirdim. Şu an stadın dış kaplaması siyah-beyaz renklerle yapılmakta. Yakın geçmişte arka kale arkası tribün yapılabileceğini kimse hayal edilebilir miydi? Ekibim, İZVAK Başkanı Sn. Ali Erten ve Metro Mühendislik firması defalarca bir araya geldi ve bu kale arkası projeye eklenebildi. Stadın en kısa sürede hizmete girmesi için herkes özveriyle çalışmakta.’’ dedi.

Başkan Ekmekçioğlu, İzmir Ekonomi Üniversite’sinde katıldığı söyleşi sonrası sosyal medyada kendine yapılan stat eleştirilerini yersiz bulduğunu belirterek İzmir’deki tüm kulüplerin dayanışma içinde hareket etmesi gerektiğine inandığını söyledi. Ekmekçioğlu; ‘‘Stat projesinde gösterdiğimiz çalışma ve kulübümüzün hakları için gösterdiğimiz hassasiyet ortada. Geçtiğimiz yıl Alsancak Stadı’nın ismine camiamızın önemli isimlerinden Sn. Mustafa Denizli’nin adının eklenmesi gündeme geldiğinde biz stadın adı ‘‘Altay Alsancak’’tır diyebilen bir duruşa sahibiz. Siyasi arenada ve tüm basın organlarında bunu çekinmeden dile getirdik. Öncelikle İzmir’de sporun gelişmesi için tüm camiaların kırgınlıkları bırakıp gerekli yerlerde birlikte hareket etmesi inancındayım. Geçtiğimiz ay İZVAK deklarasyonuyla kentimizin köklü kulüpleri ortak bir dayanışma kararına imza attı. Göztepe, Karşıyaka, Altınordu, İzmirspor ve diğer camialar ile sürekli kontak halindeyiz. İşte böyle bir ortamda İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde düzenlenen söyleşide bazı kesimlerin konuşmamdan farklı anlamlar çıkarıp kendilerince gündem oluşturma çabası yersizdir. Yaklaşan kongremiz öncesi bu girişimleri manidar buluyorum. Sosyal medyada sahte hesaplardan, emeğimizi çaldırtmayız diyen arkadaşlara sesleniyorum: Alsancak’ta benim de emeğim çok büyük ve ben de emeğimi suistimal ettirmem. Söyleşi esnasında moderatör Erman Gönülşen’in Altay Alsancak Stadı hakkındaki sorusuna naif ve esprili bir şekilde, jest ve mimiklerimle konuyu özetleyerek cevap verdim. Seyit Mehmet Özkan yanımdaydı ve o da konuyu anladı. O esnada salonda gülüşmeler oldu ki tüm takım taraftarları oradaydı. O atmosferde yapılması gereken buydu. Bu yüzden eleştirileri kabul etmiyorum. Ne yaptığımı çok iyi biliyorum. Ne kendimi, ne de kulübümü bugüne kadar pazarlık malzemesi yapmadım. Ben gururlu ve onurlu biriyim. Kulübümün taşıdığı onurlu duruşu da en iyi şekilde temsil ettiğime inanıyorum.’’ şeklinde konuştu.